HAKSEN ETİK ARENADA

Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından organize edilen; başkanlığını Mardin Milletvekili, Ak Parti Siyasi ve Hukuki işler Başkan Yardımcısı Dr. Cüneyt YÜKSEL’in yaptığı ÖZEL SEKTÖR ve ETİK ARENASI Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı Cemil Çiçek ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla Ankara’da Rixos Otel’de gerçekleşti.

Özel sektör,kamu ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı platformda Haksen Konfederasyonunu Haksen Genel Koordinatörü ve Eğitim Haksen Genel Başkanı Hanifi Gökçek ile Büro Haksen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri İsmet Taş temsil ettiler.

Türkiye’de çevre ve iklimden ekonomiye, kamudan tarım, ticaret ve telekomünikasyona dek pek çok önemli konuda önemli çalışmalar yapmış olan ve 14 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenen “Özel Sektör ve Etik Arenası” gibi pek çok arenaya ev sahipliği yapan Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi yani STEAM 10 yıldır bağımsız bir araştırma kuruluşu olarak ulusal ve uluslararası kamuoyunun öncelikli gündem maddelerine ilişkin olarak önemli konferanslar düzenlemektedir.

Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı Cemil Çiçek ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımı ile gerçekleşen arenanın açılış sunumunu STEAM Konferans Başkanı, Mardin Milletvekili, Ak Parti Siyasi ve Hukuki işler Başkan Yardımcısı Dr. Cüneyt YÜKSEL yaptı. Sanofi Aventis sponsorluğunda gerçekleşen arenada Sanofi Aventis Türkiye Ülke Başkanı Olivier GUILLAUME da bir sunum gerçekleştirdi.

Platformda vurgulanan noktalar şu şekilde:

Devlette etik dışı faaliyetler ve yolsuzlukla ilgili çalışmalar yapan Uluslararası Saydamlık Örgütü’nün (Transparency International) her yıl yaptığı yolsuzlukla ilgili araştırmalarda 2004 senesinden önce yayınlanan yolsuzluk endeksinde ülkemiz oldukça vahim bir tablo çizerken, 2004 ile 2009 yılları arasında yayınlanan endekslerde gözle görülebilir bir iyileşme fark edilmektedir.

2004 senesinde 146 ülke arasında 77. sırada iken ülkemiz 2009 senesinde 180 ülke arasında 61. sıraya yükselmiştir.

Ülkemizde temiz siyaset, demokratik toplum ve dürüst yönetim toplumun her kesimince vurgulanan en önemli konulardan biri olup, yolsuzluk, rüşvet, adaletsizlik, haksızlık gibi olayların önüne geçmenin yolunun açıklık, saydamlık, dürüstlük ve objektiflikten geçtiği herkes tarafından bilinmektedir.

Devlette etik dışı faaliyetlerin siyasal sistemlere verdiği yıkıcı zararların bilincine varılması çağdaş demokratik ülkelerde genel olarak kamuda ve özellikle de etik sisteminde ciddi reform hareketlerini başlatmıştır.
Eklenme : 24 Temmuz 2012

Bu habere ait görsel bulunmamaktadır

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231