DEVLET PERSONEL BAŞKANINA TALEPLERİMİZİ İLETTİK

Haksen Konfederasyonu Genel Başkanı Ayhan Çivi, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nu ziyaret ederek konfederasyonumuzun taleplerini iletti.

Görüşmeye; Eğitim Hak-Sen Genel Başkanı Hanifi Gökçek, Sağlık Hak-Sen Genel Başkanı Selahattin Karaca ve Haksen Teşkilat Koordinatörü İsmet Taş katıldılar.

Görüşmede Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi tarafından;

1-ENFLASYON FARKI ÖDENMESİ
2014 yılı toplu sözleşmelerinde kamu çalışanlarına verilen seyyanen artışın enflasyonun gerisinde kalması nedeniyle aradaki farkın ödenmesi için düzenleme yapılması.

2-YEMEK YARDIMININ GÜNCEL KOŞULLARA GÖRE YAPILMASI
1986 yılında çıkarılan yiyecek yardımı yönetmeliğinde bulunan; en az 50 kişi ve yemek servisi kurulması şartı, nedeniyle yüzbinlerce kamu çalışanının yemek yardımından yararlanamadığı, merkez teşkilatlarına maliye tarafından ger bir personel için aktarılan yardımın, özellikle ilçe teşkilatında görev yapan çalışanlara yapılamadığı belirtilerek, yönetmeliğin güncel koşullara göre düzenlenerek , yiyecek yardımının tüm kamu çalışanlarına yapılmasının sağlanması.

3-TORBA YASADAKİ 4/C MADDESİNİN UYGULANMASI HAKKINDA
4/C personelle ilgili Torba Yasa’ya hükmün uygulanması için çıkarılacak Bakanlar Kurulu kararında; 4046 sayılı Yasa gereğince özelleştirilen kamu işletmelerindeki işçilerin özel sektöre geçmeleri halinde 4/C statüsüne geçirilmeleri için var olan 6 aylık süre sınırının kaldırılması.

4-TÜİK 4/C PERSONELİN FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ
Türkiye İstatistik Kurumu Kanunu gereğince 4/C personele yapılması gereken ek ödemenin , Bakanlar Kurulu kararında “fazla çalışma” şeklinde düzenlendiği, bunun bir çelişki oluşturduğu, bu çelişkinin giderilerek ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmesi için düzenleme yapılması.

5-4/C PERSONELİN 4/A STATÜSÜNE GEÇİRİLMESİ

Hususları gündeme getirildi.

Devlet Personel Başkanı sayın Mehmet Ali Kumbuzoğu; iletilen konuların ilk defa bilgisine sunulduğu, uygulamada yaşanan bu sorunların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını, kamudaki statü farkının giderilmesiyle 4/C sorununun da çözülebileceğini ifade etmişlerdir.
Eklenme : 22 Eylül 2014

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231