GENEL BAŞKAN:ÖĞRETMEN EK GÖSTERGESİNİN 3600 OLMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Eğitim Hak-Sen Genel Başkanı Hanifi Gökçek yaptığı açıklamada, "Yeni dönemde öğretmen ek göstergesinin 3600 olması için mücadele edeceğiz" dedi.
Gökçek açıklamasında "Ek gösterge, memurların maaşının hesaplanmasında kullanılan bir katsayıdır. Bu katsayı yükseldikçe hem maaş hem de emeklilik maaşı artar. Ayrıca alınan emeklilik tazminatı da artar. Öğrenim durumu ve yapılan görev katsayıyı belirler. Müsteşar, kurum başkanları, bakan yardımcıları gibi üst düzey memuriyetlerde ek gösterge oranı 8000’e kadar çıkar. Öğretmenin ek göstergesi ise 3000’dir.
Ülkemizde kamuda çalışanların yaklaşık üçte birini öğretmenlerimiz oluşturmaktadır. Öğretmenlerimiz eğitim-öğretim işlerinde harcadıkları emeğin karşılığında çalışırken ve emekli olduklarında alacakları ücretlerin yükseltilmesi, insanca yaşam ve onurlu bir gelecek talep etmektedirler.
Öğretmenlerin bu taleplerinin görmezden gelinmesi sosyal devlet ilkesine açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Öğretmenlerimiz çalıştıkları dönemde geçimlerini sağlamakta zorlanırken emekli olduklarında sefalete mahkûm edilmemeleri için 3000 olan ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi için mücadele vereceğiz."
Eklenme : 15 Kasım 2015

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231