ÜCRETLİ VE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ÜCRETLERİ İÇİN YASAL DÜZENLEME İSTEDİK

Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de tehdit eden coronavirüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında okullara da iki hafta ara verildi. Bu sürenin iki haftayla sınırlı kalıp kalmayacağını ilerleyen zaman gösterecek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Ekonomik İstikrar Kalkanı” ile Covid-19 salgınının etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık bir kaynak paket açıklandı.

Açıklanan pakette Milli Eğitim Bakanlığında, halk eğitim merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel okullarda çalışan ve sayıları 200 bine yakın öğretmenimiz ile üniversitelerde ücret karşılığında derslere giren sözleşmeli öğretim görevlileri ve akademik model olarak görev yapan personele ilişkin bir desteğin olmaması hayal kırıklığı yarattı. Oysaki Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, ücretli öğretmenlerin mağdur edilmeyeceğini açıklamıştı.

Bu konuda bir yasal düzenleme yapılmaz ve süreç uzarsa ücretli öğretmenlerimiz ile üniversitelerdeki sözleşmeli öğretim görevlileri hiç ücret alamayacaktır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.

Ücretli öğretmen ve sözleşmeli öğretim görevlileri ile akademik modellerin ücret sorununun çözülmesi için TBMM Başkanlığına gerekli yasa değişiklik teklifi verilmesi için siyasi partilerin grup başkan vekillerine sendikamız tarafından mail atılmıştır.
Eklenme : 20 Mart 2020

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231