MİLLİ ÖĞRETMENLER BAKANLIĞINA PROTESTOYeni eğitim - öğretim yılında öğretmenlere ödenen eğitime hazırlık ödeneğinin Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı diğer görevlilere de ödenmesi gerektiğini savunan Eğitim Hak - Sen Başkanı Hanifi Gökçek, "MEB, Milli Öğretmenler Bakanlığı'na dönüştürüldü" dedi.

ANKARA (ANKA) - Yeni eğitim - öğretim yılında öğretmenlere ödenen eğitime hazırlık ödeneğinin Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı diğer görevlilere de ödenmesi gerektiğini savunan Eğitim Hak - Sen Başkanı Hanifi Gökçek, "MEB, Milli Öğretmenler Bakanlığı'na dönüştürüldü" dedi.

Eğitim Hak - Sen Genel Başkanı Hanifi Gökçek, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde yaptığı basın açıklaması ile öğretim yılına hazırlık ödeneğinin haksız olarak dağıtıldığını iddia etti.

-"TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ VERİLMELİ"

Eğitime hazırlık ödeneğinin hem miktar olarak hem de sadece öğretmenlere verilerek kapsamının sınırlı bırakıldığını öne süren Gökçek,"Eğitim ve öğretim hizmetlerinin bir bütün olarak değerlendirerek bu konuda yoğun emek harcayan yardımcı hizmetler, idari hizmetler ve teknik hizmetlere görev yapan hizmetli, şoför, memur, şef, teknisyen, mühendis vb. tüm eğitim çalışanlarına eğitime hazırlık ödeneğinin verilmesini istiyoruz" dedi.

-"EĞİTİM ÇALIŞANLARINI ÜVEY EVLAT KATEGORİSİNDE"-

MEB bünyesinde 600 bin öğretmen dışında yaklaşık 80 bin çalışanın olduğunu vurgulayan Gökçek, eğitimin lojistik destekçilerini bakanlık olarak olmazsa olmaz olarak nitelendirerek şöyle devam etti:

"Bakanlık onları üvey evlat kategorisine koymuştur. Bakanlık adeta 'Milli Öğretmenler Bakanlığı ayrımcılık devam etmektedir. Bakanlık tarafından öğretim yılına hazırlık ödeneğinin kendilerine ödeneceğine dair söz verilmesine rağmen henüz bir irade ortaya konulmamıştır."

Eğitim Hak - Sen Başkanı Hanifi Gökçek, eğitim çalışanları olarak isteklerini ise şöyle ifade etti:
"Genel İdari ve Teknik Hizmetler çalışanların tümüne ek ders ücreti verilmemekte; şeflerin ek ders ücretleri kesinti yapılarak gasp edilmiştir. Eskiden olduğu gibi şube müdürleri ve İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarında olduğu gibi şeflere de 25 ek ders ücreti ödenmelidir. Memurların görevde yükselme sınav baraj puanı 70'dir. Müdür ve müdür yardımcılığında olduğu gibi 60 puana indirilmelidir. İl ve ilçelerde çalışanların yemek parasının yüzde 70'i kurumca karşılanırken okullarda bu ücret ödenmemekte, eşitlik ilkesi ihlal edilmektedir."
Eklenme : 24 Temmuz 2012

Bu habere ait görsel bulunmamaktadır

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231