GENEL BAŞKAN “ÖĞRETMENLERİN BU SORUNLARI ÇÖZÜLMELİDİR”

Genel Başkan Hanifi Gökçek, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, öğretmenlerin acilen çözüm bekleyen sorunlarının ivedilikle çözülmesi gerektiğini ifade etti.
Ülkelerin geleceğini eğitim sistemleri, eğitim sistemlerinin geleceğini ise büyük ölçüde öğretmenler belirler diyen Gökçek, şu ifadeleri kullandı:
Bugünün yetişkinleri olarak çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakabilmenin yolu onları, öğretmen olmaktan gurur duyan ve mesleğinin gerektirdiği yeterlik ve yetkinliklere sahip öğretmenlere emanet etmekten geçer. Öğretmenin öneminin farkında olan ve öğretmenlerine yatırımı öncelikli hale getiren ülkeler, eğitimin kalitesinde ve küresel rekabette ön sıralarda yerini almaktadır. Zira eğitim, her zaman kalkınmanın en önemli unsurlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğretmenlik mesleği ile ilgili bütüncül bir yasal düzenlemeye duyulan ihtiyaç öğretmenler, siyasi partiler, sivil toplum paydaşları ve karar alıcılar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Bugün Türkiye’de eğitim öğretim hizmetleri sınıfında fiili olarak görev yapan 974 bin 837 öğretmenin acilen çözüm bekleyen şu sorunları ivedilikle çözülmelidir.

1-Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz Öğretmen kadrolu olmalıdır.
2-Öğretmenlik Meslek Kanunu biran önce çıkarılmalıdır.
3-3600 ek gösterge biran önce verilmelidir.
4-Eğitim öğretim hazırlık ödeneği yükseltmeli ve tüm personele verilmelidir.
5-Öğretmen kariyer basamakları yeniden düzenlenmeli ve 10 yılını dolduran öğretmenlere Uzman öğretmen, 20 yılını dolduranlara ise Başöğretmen unvanı verilmelidir.
6-Becayiş hakkı verilmelidir.
7-Öğretmen tayinleri sıraya bağlanmalı, il içi sıra tayinleri çalıştırılmalıdır.
8-Zorunlu hizmet bölgesinde çalışanlara Zorunlu hizmet tazminatı verilmelidir.
9-Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı 15 saate eşitlenmelidir.
10- 2021 yılında 60 bin öğretmen ataması yapılmalıdır.

Eklenme : 19 Aralık 2020

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231