ÖĞRETMENLER GÜNLERİNİ BURUK KUTLUYOR

Genel Başkan Hanifi Gökçek yaptığı basın açıklamasında “24 Kasımda öğretmenler günlerini buruk kutluyor.”dedi.
Gökçek açıklamasında, “Dünyadaki birçok ülkeye göre ülkemizdeki öğretmenlerin, özlük hakları bakımından kötü durumdadır. Ekonomik krizden en çok etkilenen kesimler arasında, ne yazık ki öğretmenlerimiz de bulunmaktadır. Bu süreçte öğretmenlerimizin yaşam standartlarının iyileştirilmesi konusunda herhangi bir adım atılmamıştır. Öğretmenlerimizin yasalar çerçevesinde hak arama talepleri için grev ve toplu sözleşme olanakları sağlanmamıştır. Ülkemizde eğitim sistemi yıllardır çözülemeyen sorunlarla boğuşurken öğretmenlerimizin var olan sorunlarına yenileri eklenmiştir.”

Öğretmenler Sadece 24 Kasımlarda Hatırlanıyor

Öğretmenliğin ‘meslek’ olmaktan çıkarıldığını ve ‘sözleşmeli, ücretli, kadrolu’ diye ayırarak birbirine düşürüldüğünü iddia eden Genel Başkan Hanifi Gökçek, “Çalışmakta olan öğretmenlerimiz ekonomik sorunlarla boğuşurken, 300 bini aşkın işsiz öğretmen ise atanmayı beklemektedir. Yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen büyük fedakârlıklara katlanarak çalışan binlerce eğitim emekçisi, yaptığı işin maddi karşılığını alamadığı, gerekli manevi desteği bulamadığı için mesleğine küstürülmüş durumdadır. Eğitim ve bilim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşulları sürekli kötüleşmiştir. Öğretmenler, yaptıkları işin doğası gereği kendilerini çok yönlü olarak yetiştirmek durumundadır. Ancak Türkiye’de ne öğretmenlerin, ne de yaptığı iş eğitim-öğretim işi olanların özellikle ekonomik bakımdan gerekli desteği bulamadıkları ortadadır. Son yıllarda enflasyon düşmüş, ekonomi büyümüş ve milli gelir de artmasına rağmen, büyümeden elde edilenlerin paylaşımında eğitim ve bilim emekçilerini unutulmaktadır. Bu nedenle bizler, artık sadece yılın belirli günlerinde hatırlanıp, diğer günler unutulmak istemiyoruz.”dedi


Ücretsiz Ulaşım Olanağı Sağlanmalıdır

“Eğitim ve bilim emekçilerinin tümüne ücretsiz ulaşım olanağı da sağlanmalı ya da ulaşım ücreti ödenmelidir.” Diyerek sözlerine devam eden Gökçek, “Şu anda ulaşım ile ilgili herhangi bir düzenleme yoktur. Ulaşım eğitimin kamusal bir hizmet olmasının bir parçası olarak ele alınmalı ve yine kamu tarafından karşılanmalıdır. Eğitim emekçileri yoksulluk sınırın altında aldıkları ücretlerle yaşamaya çalışmaktadır, buna bir de ulaşım masrafı eklenince önemli bir gider haline gelmektedir. Ulaşım kamusal hizmet anlayışının bir gereği olarak devlet tarafından karşılanmalıdır.”

İş Güvencesinden Yoksun Olarak Çalışan Tüm Öğretmenler Kadroya Alınmalıdır.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasından derhal vazgeçilmesi gerektiğini de ifade eden Gökçek, “Sözleşmeli çalışan öğretmenlere kadro verilmeli, tüm öğretmenlerin kadrolu istihdam edilmelidir. Güvencesiz ve esnek çalışma uygulamaları çalışma hayatının esası haline gelmeye başladı. Bu uygulamalar eğitim alanında da sözleşmeli öğretmenlikle ile gerçekleştiriliyor. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, bugün eğitimin ihtiyacı olan öğretmen açığı kadrolu olarak karşılanmalıdır.”
Eklenme : 24 Temmuz 2012

Bu habere ait görsel bulunmamaktadır

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231