ARAKAN'DAKİ KAN DURDURULSUN

Ramazan'ı yine bir zulüm haberiyle karşıladık. Myanmar’ın Arakan Eyaleti’nde geçmişi uzun yıllara dayanan, insanlık onurunu zedeleyen hadiselere bir yenisinin daha eklendiği, son olaylarda binden fazla Müslümanın hayatını kaybettiği; 90 binden fazla Müslümanın da evsiz kaldığı haberiyle girdik Ramazan ayına.
Arakan'daki olayların esas sebebi Müslüman Rohingyalar ve Budist Rakhineler arasına yaklaşık 1 yüzyıl önce atılan fitne tohumlarıdır. Akabinde darbeler gelmiş, katliamlar gelmiş, insanlık dışı işkenceler, Müslümanların evlerinden sürülmesi, seyahat yasakları, evlilik yasakları, kültürel, tarihi mirasın ve değerlerin yok edilmesi ve insanların birbirine kırdırılması gelmiş.
Yazılı ve görsel basına yansıyan o kan donduran, insanı insan olmaklığından utandıran o yanmış cesetler, son kıyımın görüntülerinden bazıları. Ancak insan onurunun ayaklar altına alındığı ve gerçek anlamda insani erozyonun yaşandığı bu ülkede esas vahşeti İHH (İnsan Hakları ve Hizmet Derneği) Raporuna baktığımızda anlıyoruz.
İHH Raporuna göre: Müslüman kadınlara tecavüz edildiğini, sokağa çıkma yasağının uygulandığını, köylerin yakıldığını, Müslümanların bir köyden bir köye gitmekten tutun, beslediği hayvanlara ve yaşadığı eve kadar hemen her şey için devlete vergi vermeye zorlandığını, Müslümanların en fazla liseye kadar okuma hakkı olduğunu, devlet dairelerinde çalışamadığını ve bir iş kurmak istediğinde bir Budistler ortak olmak zorunda olduğunu, dolayısıyla Budistlerin sermaye koymadan Müslümanların kazançlarına yüzde 50 ortak olduklarını, Müslümanların motorlu taşıt sahibi olamadıklarını, sabit ya da cep telefonu sahibi olamadıklarını, Müslümanların hiçbir ücret almadan devletin ya da Budistlerin hizmetinde çalıştırıldığını, hiçbir vatandaşlık haklarının olmadığını, pasaport alamadıklarını görüyoruz.
Yaşanan vahşetin ve İHH raporunun bu ülkede yaşananların bir soykırım niteliği taşıdığını anlamamız için yeter. Batı'nın ikiyüzlülüğü, bu vahşetin bir soykırım olduğunu kabul için; iş işten geçene kadar, oradaki 4 milyon Müslümanın tamamı öldürülene kadar mı bekleyecekler?
Türkiye, Arakanlı Müslümanlara uygulanan zulmün önlenmesi için çeşitli platformlarda girişimlerde bulunmalıdır. BM ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının Myanmar hükümetine Müslümanlara yönelik baskılarını sonlandırması için çağrıda bulunmaları gerekmektedir. Uluslararası toplum acilen Myanmar’da yaşanan zulmü durdurmalıdır.
Eklenme : 27 Temmuz 2012

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231