GENEL BAŞKAN "TÜRKİYE'DE EĞİTİM ÖĞRETİM İŞLERİ ÖĞRETMENLERİN VİCDANIYLA YÜRÜTÜLÜYOR"

24 Kasım Öğretmenler günü ile ilgili olarak açıklama yapan Genel Başkanı Hanifi Gökçek eğitim-öğretim işlerinin Türkiye’de öğretmenlerin vicdanlarıyla yürütüldüğünü söyledi.
Öğretmenlerin içinde bulundukları zor koşullara rağmen büyük bir özveriyle çalıştığını ifade eden Gökçek, “Öğretmenlerimizin sorunları yıllardır eğitimle ilgili hemen hemen her platformda, her öğretmenler gününde gündeme gelmiş ama ne yazık ki bu sorunlara bir türlü çözüm üretilememiştir. Bunlardan acil olanların bir kısmını sıralayacak olursak; ücretlerdeki yetersizlikler, çalışma saatleri, atama ve yer değiştirme sorunları, istihdam edilmeyi bekleyen on binlerce öğretmen adayı, öğretmene şiddet, kalabalık sınıf mevcutları ve derslik yetersizlikleri. Maalesef bunlar eğitimin eğitimcini lokomotif sorunları olmuştur. Bazen çalışma saatleri, ek ders ücretleri, maaşları, bazen de yaz tatilleri konusunda bizzat başbakan ve bakanı tarafından kamuoyu yanlış bilgilendirilerek öğretmenler sürekli rencide edilmiş ve hedef tahtası haline getirilmiş, kalp kırklıklarına uğratılmışlardır. İtibarları siyasi arenada adeta polemik haline getirilmiş; moral ve motivasyonları asgariye düşürülmüştür. dedi.
Temel eğitimin kademeleştirilmesi sürecinde söz hakkı verilmeyen öğretmenlerin yeni sistemin fedakâr uygulayıcıları olduğunu ifade eden Gökçek, “son zamanlarda öğretmenlere karşı yoğunlaşan şiddet olayları da ne yazık ki artık sıradan rutin vakalar olarak değerlendirilmektedir. Öğretmene karşı şiddetin ceza kanunlarımızda yeniden tanımlanması gerekliliği ortaya çıkmış ve kaçınılmaz olmuştur. Esasen Unutulmamalıdır ki, toplumların uygarlık düzeyi, öğretmene verilen değerle ölçülür. Geleceğin güvencesi eğitim, eğitim ise öğretmene dayalıdır.” dedi.
Türkiye’yi 2023 vizyonuna taşımak için yapılan hazırlıkların, değişim ve dönüşümlerin ekseninde öğretmenlerin varlığının görmezden gelinmeyeceğini aksi takdirde bu vizyonun zaafa uğrayacağını kaydeden Gökçek, “Öğretmenlerimizin, 2023 vizyonuna ulaşmak için en önemli fırsatlardan olduğunun bilincine varılması gerektiğini hatırlatmak istiyor, bu vesileyle öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğilir, her zaman yanlarında olduğumuzu ve olacağımızı da belirtiriz.” diye konuştu.
Eklenme : 23 Kasım 2012

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231